W jakich urządzeniach możemy samodzielnie przygotować sok?

Domowy sok możemy przygotować w wyciskarce lub w sokowirówce. Są to urządzenia często ze sobą mylone, ale jest wiele różnic, które je dzielą. Wyciskarki W wyciskarkach przygotujemy sok, który będzie zawierał cząstki warzyw i owoców.

Urządzenia te są dokładniejsze od sokowirówek, ich praca nie jest tak szybka, jak sokowirówek. Istotnym elementem wyciskarek jest wałek ślimakowy, który obracając się wyciska sok. Sok jest wyciskany bardzo dokładnie, w owocach nie pozostaje nawet kropla. Nie ma więc klarownej konsystencji. Wyciskarki to urządzenia, w których można przygotować nie tylko sok z owoców, ale także z ziół i z warzyw liściastych. W sklepach znajdziemy dwa rodzaje wyciskarek: jedno- lub dwuślimakowe. Te drugie są bardziej skuteczne, wyciśnięty w nich sok ma takie same walory odżywcze, jak warzywa i owoce, które zostały użyte do przygotowania soku. Wyciskarki jednoślimakowe mogą być wyposażone w ostrza, są także dostępne bez ostrzy.

Te pierwsze pracują szybko, ale część substancji odżywczych ginie w nich bezpowrotnie. Innym modelem wyciskarek są wyciskarki do owoców cytrusowych. Są najbardziej popularne. Dzięki nim możemy się cieszyć smakiem świeżo wyciśniętego soku grejpfrutowego, pomarańczowego lub cytrynowego. Ich budowa jest całkiem odmienna od tych ślimakowych. Składają się ze stożka i z sitka. Na stożku układamy przekrojone owoce, z których chcemy uzyskać sok. Na rynku dostępne są wyciskarki do cytrusów manualne i automatyczne. Zaletą tych drugich jest niska cena, przygotowanie w nich soku zajmuje jednak więcej czasu. Wyciskarki automatyczne lepiej wyciskają sok.

zalety soku z wyciskarki do owoców Niezależnie od modelu, otrzymany sok ma pełnię składników odżywczych. Ich wadą jest możliwość przygotowania soku jedynie z cytrusów. Sokowirówki Są obecne na rynku od wielu lat, są tanie, proste w użyciu i bardzo popularne. Można w nich przygotować sok nie tylko z owoców, ale także z warzyw. Ich podstawowym elementem jest wyposażone w ostrze sitko. To dzięki niemu następuje rozdrobnienie produktów i wyciśnięcie z nich soku. Otrzymany sok ma klarowną konsystencję, ale zawiera znacznie mniej substancji odżywczych. Nie da się w tych urządzeniach wycisnąć w stu procentach zawartego w owocach i warzywach soku. Sok z sokowirówek jest mocno napowietrzony w przeciwieństwie do tego z wyciskarki. Nie można go więc przechowywać, nawet w lodówce. Nie przygotujemy w nich soku z owoców jagodowych, ani też z warzyw liściastych.

Autor

Wioletta Nowak

Trener fitness, dietetyk.

Zobacz również