Jak sprawić, by domowe wyciskanie soku przynosiło efekty?

Nicole Loomis

Coraz więcej ludzi staje się świadomych tego, co je. W 2015 r. każdy Amerykanin wypił około 6,6 galonów soków. Soki owocowe i warzywne smoothie są obecnie wybierane przez wiele osób jako sposób na zdrowe odżywianie.

Sokowanie to przyjemny i smaczny sposób na dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Może to być również zajęcie, które Ty i Twoja rodzina możecie wykonywać wspólnie w sobotni poranek. Czy kupiłeś już wysokiej jakości sokowirówkę i zastanawiasz się, od czego zacząć?

Poniższe wskazówki dotyczące domowego wyciskania soków są właśnie dla Ciebie.

1. Użyj soku z cytryny lub limonki w swoim smoothie

Cytryny działają jak naturalne środki antyseptyczne, dzięki czemu pomagają oczyścić przewód pokarmowy. Kwaśny sok pobudza również perystaltykę jelita grubego i ułatwia poranne wypróżnienia. Można go używać do zmniejszenia gorzkiego smaku soków warzywnych.

Cytryny zawierają również więcej potasu niż jabłka i winogrona, dlatego na dłuższą metę są dla Ciebie korzystne.

2. Pij sok natychmiast po przyrządzeniu

Należy przygotowywać tylko taką ilość soku, którą można wypić od razu. Pozostawienie soku na jakiś czas powoduje, że staje się on bardziej cukrowy, co wpływa na korzyści zdrowotne. W owocach i warzywach znajdują się enzymy, które zaczynają się rozkładać pod wpływem powietrza.

Jeśli nie możesz wypić całego soku od razu, możesz schować go do lodówki. Pamiętaj jednak, aby wypić je w ciągu 72 godzin, ponieważ po tym czasie mogą nie być już tak korzystne.

3. Zainwestuj w dobry sprzęt do wyciskania soku

Sokowanie staje się łatwiejsze, jeśli zainwestujesz w wysokiej jakości sokowirówkę. Dobre sokowirówki sprawiają, że proces ten jest szybszy i czystszy. Jeśli robienie soku jest łatwe, sprawia Ci to większą przyjemność.

Wybierz urządzenie łatwe w montażu, obsłudze i czyszczeniu. Wielu profesjonalnych producentów soków poleca sokowirówki mastyksowe.

4. Umyj sokowirówkę natychmiast po użyciu.

Po użyciu automatyczną sokowirówkę należy wypłukać. Jeśli tego nie zrobisz, miąższ będzie twardo przylegał do sokowirówki, a to utrudni jej mycie. Wiele sokowirówek można łatwo rozłożyć na części i wypłukać.

Jeśli nie będziesz regularnie myć sokowirówki, stanie się ona siedliskiem bakterii, co narazi Ciebie i Twoją rodzinę na niebezpieczeństwo.

5. Do przechowywania soku używaj pojemników odpornych na działanie światła

Jeśli robisz sok w dużych ilościach, zawsze używaj nieprzezroczystych pojemników do przechowywania i przenoszenia soku. Przezroczyste pojemniki narażają Twój sok na utlenianie, co prowadzi do utraty ważnych składników odżywczych.

6. Pij sok na pusty żołądek

Dzięki temu łatwiej się wchłania, a składniki odżywcze szybciej przechodzą do jelit. Podczas picia zawsze mieszaj sok w ustach, aby wymieszać go ze śliną i natychmiast rozpocząć trawienie.

7. Kupuj owoce i warzywa najlepszej jakości

Upewnij się, że owoce i warzywa, które kupujesz, są dobrej jakości. Jeśli masz duże podwórko, możesz przeznaczyć niewielką przestrzeń na sadzenie warzyw. Jeśli nie, odwiedzaj targi rolne i regularnie uzupełniaj zapasy w sklepach spożywczych.

Posiadanie wysokiej jakości sokowirówki może pomóc, ale wartość zdrowotna soków i smoothies zaczyna się i kończy na tym, co znajduje się w sokowirówce.

8. Myj owoce i warzywa przed użyciem

Wiele warzyw jest spryskiwanych pestycydami, aby uchronić je przed szkodnikami. Dlatego ważne jest, aby przed użyciem dokładnie je umyć. Nie chcesz przecież pić soku skażonego chemikaliami.

Aby oczyścić warzywa i pozbyć się chemikaliów, dobrze jest zastosować kąpiel w lekko ciepłej wodzie z octem. Po zanurzeniu w wodzie z octem, przed użyciem wypłucz w świeżej wodzie.

Uwagi końcowe

Niezależnie od tego, czy prowadzisz bar z sokami, czy robisz soki tylko dla swojej rodziny, potrzebujesz wysokiej jakości sokowirówki, aby móc przygotowywać dobre soki i smoothie z jednolitym miąższem. Nie ma ograniczeń co do tego, co można dodać do napoju. Przed użyciem należy jednak upewnić się, że nie jest się na nic uczulonym.

Autor

Wioletta Nowak

Trener fitness, dietetyk.

Zobacz również