Jak wybrać blender i na co zwracać uwagę – poradnik

Zastanawiasz się nad tym, jaki blender kupić, a także na to, jakie parametry mają największe znaczenie podczas kupna? Jesteś ciekaw jak wybrać blender, aby pasował do Twoich indywidualnych potrzeb? Jeżeli na któreś pytanie odpowiedziałeś „tak”, poniższy poradnik jest dla Ciebie idealny.

Wybieramy blender Blender to stały element wyposażenia wielu kuchni. Z jego pomocą możemy tworzyć owocowe oraz warzywne koktajle, przyrządzać pyszne zupy, lody oraz mnóstwo innych pyszności. Blendera nie zastąpi ani mikser, ani nawet najlepsza sokowirówka. Dzisiaj w sklepach znaleźć można mnóstwo modeli blenderów. Wybranie tego najlepszego stało się więc prawdziwą sztuką. Wyróżnia się dwa podstawowe typy blenderów: -kielichowe; -ręczne. Do najważniejszych parametrów, które zawsze trzeba brać pod uwagę podczas wybierania blendera zalicza się moc, obroty, ale również rodzaj ostrzy, a także kielicha. Nie chcesz się w tym pogubić? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

cechy blendera kielichowegoBlender ręczny Bosch MSM 7250 Jest to model ręczny. W związku z tym podczas przygotowywania zupy czy koktajlu należy cały czas trzymać go w dłoni. Wybierając blender tego rodzaju, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, czy ostrza mają osłonę przeciwrozpryskową. Do niektórych modeli producenci dołączają również siekacz do ziół, rozdrabniacz do cebuli, trzepaczkę do jajek oraz śmietany. Blendery ręczne mogą różnić się, jeśli chodzi o rodzaj zasilania. Dostępne są te zasilane sieciowo oraz modele akumulatorowe. Blendery kielichowe to urządzenia charakteryzujące się większą mocą niż modele ręczne. Są one także bardziej masywne. W czasie pracy blender stoi stabilnie na blacie szafki lub stołu. Nie ma więc konieczności trzymania go w dłoni. Kupując taki model, koniecznie trzeba sprawdzić, czy jego spodnia część wyposażona jest w specjalne przyssawki. Uchronią one urządzenie przed przesuwaniem się podczas pracy. Warto, aby taki blender nie wytwarzał podczas pracy zbyt dużego hałasu.

Blendery kielichowe mają zasilanie sieciowe. Nie każdy właściciel blendera ma na to urządzenie miejsce w kuchni. To właśnie z tego powodu producenci dbają również o estetyczną stronę blenderów. Kupując blender, zawsze warto sprawdzić, czy będzie on dobrze komponował się z wnętrzem naszej kuchni. Najważniejsze parametry Moc Jest różna w przypadku blenderów ręcznych oraz stojących. Te pierwsze mają moc od 100 do 900 W, te stojące to moc dochodząca nawet do 1500 W. Zanim kupimy blender, powinniśmy zastanowić się nad tym do czego będziemy go używać. To ta wiedza jest niezbędna do tego, aby prawidłowo wybrać moc urządzenia. Większa moc pozwala na rozdrabnianie twardych produktów.

polecane blendery Obroty. Najlepsze są blendery posiadające regulację prędkości obrotów. Proste modele mają jednak tylko dwa poziomy. W blenderach kielichowych liczba poziomów może wynosić nawet kilkanaście. Niektóre modele mają tak zwane obroty pulsacyjne. Idealnie sprawdzają się one w przypadku rozkruszania lodu. Obroty te są szybkie, ale można je kontrolować. Ostrza oraz kielich Blendery wyposażone są w ostrza wykonane ze stali. W przypadku stopów gorszej jakości dochodzi do szybkiego tępienia i szczerbienia się ostrzy. Te, które wyposażone są w ząbki, niszczą się o wiele wolniej. Trzeba pamiętać, że gwarancje nie obejmują stępionych ostrzy. Jest to więc jeden z powodów, dla których na ostrzach nie powinno się oszczędzać. Ostrza blenderów wykonane są ze stali. Jeśli jest to stop gorszej jakości, ostrza szybko się wyszczerbią i stępią. Dobrze jest, gdy ostrze wyposażone jest w ząbki, wtedy niszczy się wolniej. Pamiętajmy także, że stępione ostrza nie podlegają gwarancji, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Zwróćmy też uwagę na to, czy ostrza się wyjmuje – ułatwi to ich mycie, w przeciwieństwie do takich przytwierdzonych do dna kielicha na stałe.

Autor

Franciszek Dąbrowski

Lekarz medycyny naturalnej.

Zobacz również