Istotne parametry, a także funkcje sokowirówek – część pierwsza

Urządzenia przeznaczone do wyciskania soku to:

  • klasyczne sokowirówki;
  • wyciskarki do soku;
  • wyciskarki do cytrusów.

Największą popularnością cieszą się oczywiście sokowirówki, które charakteryzują się łatwością obsługi. Kosztują one także najmniej spośród wszystkich urządzeń tego typu. W przypadku sokowirówki sok wyciskany jest za pomocą wirującego sita, które wyposażone jest w specjalne ostrza. Wyciśnięty sok wydostaje się następnie przez dziurki znajdujące się na bocznych częściach sita. Stąd spływa do pojemnika. Sok, który powstaje przy pomocy sokowirówki jest klarowny. Nie ma w nim nawet drobnych cząstek owoców czy warzyw, z których wyciskaliśmy sok. Jednocześnie nie jest on pozbawiony wartości odżywczych. Sok, który powstał przy pomocy sokowirówki, powinien być wypity zaraz po tym, jak go przygotowaliśmy. Trzeba pamiętać, że im dłużej stoi niespożyty, tym większą ilość cennych substancji traci.

Z pomocą sokowirówek nie uda się wycisnąć soku z:

  • malin;
  • jeżyn;
  • jagód;
  • warzyw liściastych: kapusty, sałaty, jarmużu itp.

z czego pozyskiwać sok?Nie można jednak zapominać, że są to urządzenia bardzo wydajne, które umożliwiają przygotowanie w krótkim czasie naprawdę dużej ilości soku. Nie są niestety pozbawione wad. W czasie pracy generują naprawdę duży hałas. Nie mogą pracować zbyt długo, są również mało efektywne. Do tego sok, który przyrządziliśmy powinien zostać spożyty natychmiast. Sokowirówki są również kłopotliwe w czyszczeniu. Za każdym razem, kiedy przygotowywaliśmy sok, należy sokowirówkę rozkręcić i poszczególne elementy dokładnie umyć. Wyciskarki do soków to drugi typ urządzeń, z pomocą których można przygotować pyszny i zdrowy sok. Pracują one wolniej, ale jednocześnie są dokładniejsze. Sok wyciskany jest za pomocą specjalnego wałka ślimakowego.

W czasie pracy obraca się on, a następnie miażdży owoce. Sok wyciskany jest dzięki temu z całego owocu. Nie pomija się tutaj nawet tak cennej przestrzeni międzykomórkowej. Sok uzyskany przy pomocy wyciskarki nie jest klarowny. Zawsze znaleźć można w nim cząstki miąższu. Bardzo dużo wyciskarek, które obecnie dostępne są na rynku nie napowietrza soku. Wyjątkiem są jedynie urządzenia jednoślimakowe, które mają ostrza.

zalety soku z wyciskarki Wyeliminowanie napowietrzania sprawia, że sok nie utlenia się, a w efekcie można go całkiem długo przechowywać w lodówce, nie obawiając się jednocześnie, że zawarte w nim wartości odżywcze znikną. Postawić można na wyciskarkę z funkcją jonizacji soku. W tym przypadku uzyskany produkt będzie cechował się jeszcze większą trwałości. Wyciskarki dzieli się obecnie na: -ręczne; -elektryczne. Te ręczne można bez trudu przenieść. W efekcie zawsze można je mieć przy sobie. Sok uzyskany z ich pomocą to prawdziwa skarbnica witamin. Wyciskarki do soku pozwalają na homogenizację owoców. W efekcie można otrzymać nie tylko sok, ale również pyszny mus.

Autor

Wojciech Domagała

Szef działu produkującego kielichy do blenderów.

Zobacz również